Feel the relaxing satisfaction that comes from a great shower experience with this new innovation from一个merican Standard. This9038.374.002 Spectra Plus-Touch ShowerHeadincludes features that you would surely love.
With just a touch of a finger on its edge (safe even with wet hands), this4-functionshower will automatically switch from one pattern to another. You can choose from adrenchpattern (for a full body coverage soaking spray),sensitive(for a gentle and soft spray on the skin),massage(helps you relax with its pulsating spray), andjet spraypattern (targeting the right areas), depending on your needs. It's amazing how this bathroom fixture makes cleaning as easy as pie. With itsEasyClean Nozzles, you can always have that assurance of a clean and fresh shower any time of the day.
If you're worried that taking time in the shower might increase your water bill, leave that thought. This showerhead proudly exceeds the standards ofEPA WaterSenseat1.8 gpm, making it an efficient shower addition. Not only will it provide much-needed relaxation, it also adds beauty to your bathroom as it comes from the luxuriousSpectra Collection. It comes with apolished chromefinish combined with an elegant design that complements any bathroom look.
一个nd, mind you, this showerhead is really easy to install. If you got excited just by reading this, be more excited about having this American Standard 9038.374.002 showerhead in your own bathroom! Grab one now!
| Manufacturer: | 一个merican Standard |
| Product: | 莲蓬头 |
| Color: | Polished Chrome |
| Product Collection: | Spectra |
| Product Theme: | Contemporary |
| Shape: | Circular |
| Material: | Metal |
| Style: | Four Functions |
| Faucet Features: | Touch Operated |
| Type: | Replacement Part |
| 流量: | 1.8 Gallons Per Minute |
| Connection Size: | 1/2" |
| Connection Type: | NPT |
| Height: | 3-3/4" |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Room: | Bathroom |
| WaterSense : | Yes |
| Diameter: | 7-3/16" |
| Mpn # | 9038374.002 |
| Weight | 2.00lbs. |