The密尔沃基MXF368-1XCis a cordless breaker that delivers a smooth, quick, and safe concrete demolition experience. Thislightweight断路器很容易运输和重小于regular breakers out in the market, convenient to be carried on remote job sites. Milwaukee prides itself on making products that are safe, powerful, and durable, like this power tool that has an efficient hammering capacity.
TheMX Fuel breakercomes with thePOWERSTATEbrushless motor, with less friction and heat build-up, resulting in longer motor life and dynamic performance. It also sports the REDLINK PLUS system that maximizes its performance by continually monitoring the internal state of the tool from overheating, overload, and over-discharge, to maintain its excellent condition. The MX FUEL MXF368-1XC isbattery-operatedand uses the REDLITHIUM XC406 battery. It can provide exceptional hammering power thatbreaks 2 tons of concrete per charge, hasless vibration, and hasless kick-inunlike most heavy jackhammers, which make it easier to maneuver. This hammer isONE-KEY compatible, it can track and manage the tool from any smart device like smartphones and computers using Bluetooth. Together with this high-performance product, Milwaukee offers its users up to a 2-year product warranty.
密尔沃基has designed its products to be used to their maximum capability with ease and style, and here at PlumbersStock, we offer these premium quality products at a reasonable price. Get yours now!
| Manufacturer: | 密尔沃基Electric Tool |
| Product: | Hammer |
| Battery Type: | Lithium-ion(Li-ion) |
| Battery Included: | Yes |
| Charger Included: | Charger Included |
| Style: | Hammer Drill |
| Chuck Style: | 1-1/8" Hex |
| Height: | 11.6" |
| Length: | 32.2" |
| Width: | 25.1" |
| Tonnage: | 2-Ton |
| Mpn # | MXF368-1XC |
| Shipping Dimensions | 32.2" x25.1" x11.6" |
| Weight | 63.90lbs. |