Get your job done with the密尔沃基MXF002XC Carry-on power supply. The carry-on power supply from Milwaukee's latest MX Fuel series is specifically designed to be compact, quiet, and portable.It can produce up to3600W of constant power, which gains its title as "the best power for the job."
Withzero emissionsand such a compact size, this power supply unit is perfect for confined spaces indoors, and theincluded metal roll cageadds extra durability for secluded job sites outdoors too. This battery-powered generator will never require any engine repair or annual tune-ups while at the same time, eliminating the cost of gasoline and oil.
Powered by a single battery for lightweight portability or two batteries for double the run-time, the MX FUEL Carry-on Power Supply can sequentiallycharge a CP203 battery in 45 minutesand an XC406 battery in 90 minutes. Added function and capability are enhanced thanks to the ability to itscompatibility with all MILWAUKEE MX FUEL REDLITHIUM batteriesoffering users the most reliable and hardest working equipment power source. Featuring REDLINK PLUS INTELLIGENCE maximum performance is achieved as well as protection from overload, overheating, and even over-discharge.
Another unique feature of this product is the ability to track, control, and secure your tools with your phone or computer using a Bluetooth network. In the unfortunate case that your tool is misplaced or stolen, you can prevent tampering with itsremote lockout capability. The MX FUEL Series promises to make on-the-site jobs easier, safer, and faster. It is the latest cordless equipment from Milwaukee Tool that assures ultimate satisfaction.
For more than 90 years,密尔沃基Toolcontinues to produce equipment with innovative solutions that achieve productivity and unmatched durability for construction users.Get the latest products from Milwaukee Tool here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | 密尔沃基Electric Tool |
| Product: | Power Supply |
| Electrical Voltage: | 120 VAC |
| Wattage: | 1800 Watt |
| Amperage: | 15 amps |
| Power: | Cordless |
| Length: | 15" |
| Width: | 12" |
| Height: | 21" |
| Battery Included: | Yes |
| Battery Type: | Lithium-ion(Li-ion) |
| Mpn # | MXF002XC |
| Shipping Dimensions | 15.0" x12.0" x20.8" |
| Weight | 50.00lbs. |