Durability and reliability with great ability. This密尔沃基MXF041-1XCis an MX Fuel Rocket tower light and charger that is rated for bothindoor and outdoor uses. It brings up to27,000 lumensof task and area lighting and withstands the toughest conditions on the job site. This sturdy rocket tower light is built with a durable,high-impact polycarbonate lensthat delivers superior impact durability.
In addition, this MX Fuel Rocket tower light is compatible with all密尔沃基MX Fuel REDLITHIUM batteries, eliminating many of the hassles associated with the maintenance of gas and tools, capable ofcharging in 45 minutes. AnMX Fuel REDLITHIUM battery packis included with the sewer drum machine. This tower light can also be plugged into anextension cordfor all-day operation. With itsONE-KEY Compatible technology, it customizes, tracks, manages, and secures the equipment from mobile devices or computers using the largest Bluetooth community tracking network. This unit comes with atwo-year warrantyto save you from future worries.
密尔沃基takes pride in providing customers with a variety of products that are of premium quality, like this Milwaukee MXF041-1XC MX Fuel Rocket Tower Light and Charger. Get yours now here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | 密尔沃基Electric Tool |
| Battery Included: | Yes |
| Battery Type: | Lithium-ion(Li-ion) |
| Charger Included: | Charger Included |
| Tool Type: | Light |
| Height: | 44" |
| Width: | 20.75" |
| Length: | 24.75" |
| Bulb Type: | LED |
| Lumen Output: | 27,000 Lumen |
| Bulb Count: | 4 Bulb |
| Mpn # | MXF041-1XC |
| Shipping Dimensions | 24.8" x20.8" x44.0" |
| Weight | 108.00lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 128.13lbs. |