Make seamless cores with the new密尔沃基MXF301-2CXS MX Fuelhandheld core drill kit. It gives maximum control and prevents over-rotation in case the core-drilling machine gets bound up. This new core kit enables the user to core 6" holes in hardened concrete.
密尔沃基's new kit product stands out from the other core drill kits with its new and outstanding features, including anAUTOSTOPtechnology that ensures a safer handheld coring action, and aPOWERSTATEBrushless Motor that carries the capability to core up to6”holes in solid concrete. It is equipped with theREDLINK PLUSIntelligencethat offers protection from overheating, and over-discharge. These innovative features, along with the selection of wet or dry coring, make it moreaccessibleto core anytime, anywhere. The cordless core drill issuitablewith allMX FUEL REDLITHIUMbatteries, guaranteeing the mostdependablepower for yourMX FUELequipment. Another unique feature of this product is the ability totrack, control, and secureyour tools with your mobile device or computer using a Bluetooth network. In the unfortunate case that your drill is misplaced or stolen, you can prevent tampering with its remote lockout capability. In addition to the handheld core drill, this kit comes with a compact core drill stand.
TheMX FUEL Seriespromises to make on-the-site jobs easier, safer, and faster. It is the latest cordless equipment from Milwaukee Tool that assures to deliver ultimate satisfaction.
For more than 90 years,密尔沃基Toolcontinues to produce equipment withinnovative solutions that achieve productivity and unmatched durability for expert construction users.
Get the latest products from Milwaukee Tool here at卡塔尔世界杯决赛赛程!
| Manufacturer: | 密尔沃基Electric Tool |
| Product: | Drill/Driver |
| Battery Included: | Yes |
| Battery Type: | Lithium-ion(Li-ion) |
| Charger Included: | Charger Included |
| Speed Selection: | Multiple Speeds |
| No-Load RPM: | 1501-3000 |
| Height: | 9.29" |
| Length: | 21.58" |
| Width: | 4.80" |
| Weight: | 21.58 lbs |
| Mpn # | MXF301-2CXS |
| Shipping Dimensions | 22.0" x4.8" x9.3" |
| Weight | 21.58lbs. |