The best 14" cut-off saw on the market is now the new密尔沃基MXF314-1XC cut-off saw.毫无疑问,这种强大的battery-operatedcircular sawhas the highest cutting performance of any cordless saw to date. Milwaukee prides itself on making products that are safe, powerful, and durable, like this power tool that has an efficient cutting capacity. It has a14" bladewith a5" cutting depththat can cut fast through concrete, iron pipes, PVC pipes, corrugated deck, cinder blocks, and cast-iron pipes, making the job quicker and better.
By plugging in the battery and with the push of a button, the Milwaukee MXF314-1XC has awireless operationthat is safe and convenient for most outdoor and indoor use. No more mixing of gas and oils, this power tool runs on the MXFXC406 battery pack, leaving the user with no headaches due to fumes. Compared to gas-operated tools, this cut-off saw is less noisy, does not vibrate as much, and is smoother to operate. It has theRedLink Plus intelligence, one of the most advanced systems that protect equipment with its thermal and overload monitoring. With other added features, this cut-off saw has5350 RPMs, and a universal quick-connect hose for water connection. This cut-off saw isONE-KEY compatible, it can track and manage the tool from any smart device like smartphones and computers using Bluetooth. Together with this high-performance product, Milwaukee offers its users up to a2-year product warranty.
密尔沃基has designed its products to be used to their maximum capability with ease and style, and here at PlumbersStock, we offer these premium quality products at a reasonable price. Get yours now!
| Manufacturer: | 密尔沃基Electric Tool |
| Product: | Cutting Blade |
| Type: | Battery Operated |
| Battery Type: | Lithium-ion(Li-ion) |
| Arbor Size: | 1"/20 mm |
| No-Load RPM: | 4501-6000 |
| Height: | 13.93" |
| Length: | 31.73" |
| Width: | 12" |
| Diameter: | 14" |
| Battery Included: | Yes |
| Charger Included: | Charger Included |
| Mpn # | MXF314-1XC |
| Shipping Dimensions | 31.7" x12.0" x13.9" |
| Weight | 12.00lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 30.07lbs. |