TheMoen S5235 kitchen faucetfrom the increasingly popularSinema collectiongives you more reasons to enjoy a contemporary lifestyle and modify your kitchen. This faucet is engineered with modern innovations and enhanced features, making it more reliable and efficient for daily use.一个ctivating itsPowerBoost technologydelivers an enhanced water performance which guarantees increased power at your fingertips! Itshigh-arc spoutoffers sufficient space especially when washing and filling dishes of considerable sizes.
This pulldown kitchen faucet comes with a360-degree spoutthat offers enhanced mobility to easily reach hard to clean areas. It comes with4 spraying options:stream, spray, boosted stream, andboosted spraythat gives a maximum water flow rate of 1.5 GPM. The lever handle gives you total control of both water temperature and water pressure in every use.
Installing the Moen S5235 kitchen faucet is made easy thanks to theDuralock quick connect system. This quick yet secured installation of the supply lines provides reliable operation while an audible snap then indicates a tight connection.
It comes with a glossychrome finishthat adds sophistication to the kitchen's overall look.
Embrace modern living and stylish design that offers convenience withMoen's broad range of functional kitchen faucets. Find out more about Moen products, here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Theme: | Transitional |
| Product Collection: | Sinema |
| Color: | Chrome |
| Material: | Metal |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Features: | PowerBoost technology |
| Duralock | |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Spout Style: | Pre-Rinse/Semi Pro |
| Installation Type: | Single Hole |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| Spout Reach: | 10" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Height: | 24" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | S5235 |
| Shipping Dimensions | 0.1" x0.3" x4.0" |
| Shipping Dimensional Weight | 0.00lbs. |