TheMoen S73004EV2BGis a smart kitchen faucet with a motion control sensor to easily maneuver the temperature of your water by simply waving your hand. It can be operated in four different ways: through the handle, a motion sensor, voice commands, or a mobile app for easy access in more efficient ways. TheWeymouth collectionfaucet's stylish design provides an elegant and sophisticated look for your kitchen. Plus, this Moen S73004EV2BG comes with abrushed gold finishthat ensures a long-lasting, sturdy finish that does not tarnish, corrode, or flake off.
The easy installation and smooth operation of theDuralockfeature make this Moen S73004EV2BG one of the best options available today. With the help of the 68 inches (1727.2mm) long pulldown hose, your kitchen will be cozier and more aesthetically pleasing, providing you with an additional reach for cleaning. In addition, the flow rate of1.5 gallons per minute at 60 psi将为你提供你所需要的水干净吗your dishes. The Power Boost technology will maximize the performance with 50% more spray power than ordinary faucets, allowing faster clean-up and quicker container filling. Furthermore, besides beingADA-compliant, this faucet complies with California Proposition 65 and is safer under the Federal Safe Drinking Water Act. Covered by alimited lifetime warrantyfor high-quality assurance against leaks, drips, and finish defects to the original homeowner by Moen.
Moenprovides us with top-quality products every day, and we at PlumbersStock are dedicated to extending these benefits to you, our valued customers. So, seize the chance to buy this Moen S73004EV2BG kitchen faucet for a fair price here at卡塔尔世界杯决赛赛程! You may also check otherkitchen accessoriesandkitchen sinkswe have to offer. Have a great day!
| Manufacturer: | Moen |
| Product Collection: | Weymouth |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Color: | Brushed Gold |
| Material: | Metal |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Number of Handles: | Single handle |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Spout Style: | High Arc |
| Spout Length: | 8" |
| Height: | 17" |
| Connection Size: | 3/8" |
| Connection Type: | Compression |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Faucet Features: | ADA |
| Voice Activated | |
| Power Clean | |
| Duralock | |
| Mpn # | S73004EV2BG |