Purchase this toilet bowl that will serve you well for a long time!
When it comes to design, durability, and quality, thisTOTO CT446CEGNT40#03elongated toilet bowlwill provide you with long years of service. With its年代kirtedbowl design that conceals the trapway, there will be no hassle to reach behind the bowl to clean the dirt and stains that linger on the surface. This innovative design also enhances the sophisticated look of your toilet. Additionally, this toilet bowl hasTOTO's CEFIONTECH technology– engineered and developed to find a solution to keep your toilet bowl cleaner for longer. It seals the porcelain with anionized barrierthat creates a non-porous, super-slippery surface that does not allow any more waste to cling. Thus, you can enjoy atrouble-free cleaningof your toilet.
The TOTO CT446CEGNT40#03 toilet bowl in abonefinishthat lends a clean, warm look to your bathroom. However, if you're looking for a particular color to suit your preference, other optional colors likeSedona Beige, cotton white, colonial white,andebonyare also available. This bowl features anelongated shapethat makes it more comfortable and easy for people to use with less mess. For extra durability, this product from the popularAquia IV collectioninvitreous china-- a premium-quality material built for long-lasting use. In addition, the TOTO CT446CEGNT40#03 convenient toilet bowl isWASHLET+ ready,featuring theDYNAMAX TORNADO FLUSHthat allows the toilet to use less water more efficiently by sending a complete percentage of water from the tank through the rim to clean the bowl and evacuate waste.
As among the world's largest fixture manufacturers,TOTOflaunts its expertly designed, lifestyle-enhancing, and high-performance products that can transform residential and commercial bathrooms. With their commitment to providing their customers with modern, innovative, and cutting-edge solutions, they have led the way consistently in manufacturing plumbing fixtures that deliver both sustainability and efficiency. Here at PlumbersStock, we are determined to provide affordable and quality products, like this TOTO CT446CEGNT40#03 toilet bowl, that will meet your bathroom needs without costing you a fortune!
If interested in purchasing more bathroom products, you can also check out our bathroomfaucetsandaccessories.
| Manufacturer: | Toto |
| Product: | Toilet Bowl |
| Product Collection: | Aquia IV |
| Color: | Bone |
| Material: | Vitreous China |
| Toilet Features: | SanaGloss |
| Dynamax Tornado Flush | |
| Shape: | Elongated |
| Mount Type: | Floor Mount |
| Room: | Bathroom |
| Bowl Height: | 14-15/16" Rim Height |
| Rough-In: | 12" Rough-In |
| Width: | 15-1/2" |
| Mpn # | CT446CEGNT40#03 |
| Weight | 81.00lbs. |