一个complete toilet kit for your comfort!
Get a cleaner and nicer bathroom with theTOTO MS446124CEMFGN#01 elongated toiletthat comes with a sophisticated cotton white finish and is part of the一个quia Collection, which perfectly complements any bathroom decorating style. And is coated with durable and long-lasting ceramic glaze for a better and cleaner toilet bowl that easily removes waste from sticking. Moreover, afully skirted designis modern and a subtle appearance is easier to maintain.
一个12" (304.8mm) rough-in makes installing this TOTO MS446124CEMFGN#01 easy and convenient. Plus, the toilet has an expansive2.5" (63.5mm) trapwaywith a clear glaze coating, which prevents clogs in your bathroom. It features aDynamax Tornado Flushthat delivers 360-degree cleaning power with a maximum flow rate of1.28 gallons per flushto wash and reach every part of the toilet bowl while eliminating noise in flushing, making it a quiet and serene bathroom experience.Besides its different features, this toiler also comes with asoft-closed seatthat saves you from damage by riding off a sudden slamming experience. Overall, this elongated toilet covers a one-year limited warranty against defects in material and workmanship given byTOTO.
TOTO provides us with top-quality products every day, and we at PlumbersStock are dedicated to extending these benefits to you, our valued customers. So, seize the chance to buy this TOTO MS446124CEMFGN#01 elongated toilet for a fair price here at PlumbersStock. You can also check otherbathroom accessoriesandtoiletswe have to offer. Have a great day!
| Manufacturer: | Toto |
| Product: | Toilet |
| Product Collection: | 一个quia IV |
| Color: | Cotton White |
| Material: | Vitreous China |
| 流量: | 1.28 and 0.9 Gallons Per Flush |
| Shape: | Elongated |
| Toilet Features: | Skirted |
| Dynamax Tornado Flush | |
| Flush Lever Placement: | Top |
| 一个DA: | Yes |
| Room: | Bathroom |
| Bowl Height: | 16-1/8" Rim Height (Comfort) |
| Height: | 28-1/4" |
| Width: | 15-1/2" |
| Rough-In: | 12" Rough-In |
| Mpn # | MS446124CEMFGN#01 |
| Weight | 83.00lbs. |