Save on this innovativecotton white Toto Legato One-Piece Elongated Toilet(MS624234CEFG#01) with PlumbersStock. As TOTO puts it,this high-profile one-piece toilet is transitional and simple in style with a modern elongated bowl and our Tornado flushing system.The toilet operates at1.28 gallons per flush(GPF) and it comes equipped with two very popular features, theSoftClose Slim Seatand theWASHLET+ Connection, which makes it easy to connect a bidet toilet seat.
The Toto MS624234CEFG#01 projects the beauty of atransitional high-profile设计时尚,整体风格完整模型ments the elegance of your bathroom. It is specially designed to minimize the need for cleaning so you can bid goodbye to the chance of dirt and debris from hiding in the conventional gap, so as the possible leak that could come from a two-piece toilet. The skirted design conceals the trapway which does not only add sophistication but saves you the trouble in reaching behind the bowl to just clean the exterior trapway. It also includes theCeFiONtect(ceramic glaze) that sanitizes the bowl and reduces odor-causing germs and prevent waste buildup. Other noticeable features are the high-quality seat and cover that are made from Urea resin and a chrome-plated trip lever.
Indeed, for your health benefits and convenience, Toto made sure you get more than what you pay for. Please note that this toilet is compatible with aT40 connection. It is designed for a 12" rough-in but you also have the option to adapt for a 10" (TSU03W.10R) or 14" (TSU03W.14R) Unifit rough-in.
| Manufacturer: | Toto |
| Room: | Bathroom |
| Product: | Toilet |
| Toilet Features: | Cefiontect |
| Style: | One Piece |
| Mount Type: | Floor Mount |
| Shape: | Elongated |
| Product Collection: | Legato |
| Height: | 16-11/16" |
| Flush Lever Placement: | 左 |
| 流量: | 1.28 GPF/4.8 LPF |
| Color: | Cotton White |
| Rough-In: | 12" Rough-In |
| Mpn # | MS624234CEFG#01 |
| Shipping Dimensions | 34.0" x23.0" x21.0" |
| Weight | 119.00lbs. |